НАЧАЛО Други

Колко ефективен е тавана на цените на петрола за износ от Русия?

27.10.2023 11:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Колко ефективен е тавана на цените на петрола за износ от Русия?

На неотдавнашната среща на върха между САЩ и ЕС във Вашингтон на преден план изпъкна обсъждането на бъдещето на ценовия таван, наложен на руския износ на петрол от Г-7 и Европейския съюз.

Тази политика определя максимална цена от $60 на барел за руския петрол, изнасян с помощта на западни корабни или застрахователни компании.

Защитниците на ограничението твърдят, че то е важен инструмент за ограничаване на финансирането на войната в Украйна от страна на Кремъл. Критиците обаче твърдят, че Русия лесно заобикаля ограничението, което го прави неефективно.

Реалността е по-различна: и двете страни имат основателни аргументи. Макар че ограничението на цените на петрола успешно намали приходите на Русия от износ на петрол през изминалата година, историческият прецедент показва, че Москва в крайна сметка ще намери начини да го заобиколи, което ще намали ефективността му в дългосрочен план.

Дебатите относно ефикасността на санкциите често засенчват един основен въпрос: Какви бяха първоначалните цели? САЩ, ЕС и техните съюзници имаха предвид три основни цели при въвеждането на тавана на цените на руския петрол.

На първо място, те имаха за цел да изпратят единно дипломатическо послание към Кремъл. Второ, те се стремяха да ограничат приходите от руския петрол, за да отслабят финансовите възможности на Москва за водене на война срещу Украйна. И накрая, държавите от Г-7 и ЕС искаха да избегнат намаляване на доставките, което може да доведе до повишаване на цените на петрола и да окаже отрицателно въздействие върху световната икономика.

Като се разгледат тези цели, таванът на цените на петрола постигна целите си. Той демонстрира непоколебимото единство на Запада на дипломатическата арена и значително намали приходите на Русия от износ на петрол през 2023 г. в сравнение с предходната година.

Това намаление може да се отдаде отчасти на по-ниските световни цени на петрола и на ембаргото на ЕС върху руския петрол, което пренасочи доставките към по-нископлатежни клиенти. Въпреки това дори критиците признават значителната роля на ограничението за това постижение.

Що се отнася до третата цел, съмишлениците могат да се похвалят с успех: цените на петрола като цяло останаха под нивата от 2022 г. въпреки съкращенията на добива на ОПЕК.

Като цяло таванът на цените ефективно откъсна руския петролен пазар от световния, давайки на потребителите на руски петрол възможност да преговарят за цените. Москва също така е изправена пред увеличени разходи за доставка, което оказва допълнително въздействие върху нейните приходи.

Въпреки че ограничението на цените се оказа ефективно в краткосрочен план, от други режими на санкции е видно, че то няма да бъде дългосрочно решение. Уроците от миналите санкции по отношение на “Северен поток 2”, Северна Корея и Иран показват, че целите на санкциите се адаптират.

Като се имат предвид извлечените поуки, е ясно, че таванът на цените на петрола е средносрочен инструмент. Няма такова нещо като санкция, която да остане ефективна за неопределено време.

Що се отнася до бъдещето на горната граница на цените, поддръжниците имат три предложения:

  • Засилване на мерките за прилагане, въпреки че това може да се сблъска с предизвикателства на практика.
  • Да се съсредоточат върху петролните танкери на Москва, като евентуално изискват застраховка за отговорност при разлив на нефт от корабите, преминаващи през западните морски контролно-пропускателни пунктове.
  • Да се наложат санкции на руските петролни компании и на международните предприятия, които помагат на Русия да заобикаля горната граница на цените.

Всяко от тези предложения има своите достойнства и ограничения, а политиците трябва внимателно да преценят потенциалните последици. В крайна сметка най-добрият дългосрочен вариант за санкции срещу Москва се крие в бавно действащи мерки, които постепенно да откъснат руските петролни и газови компании от западните технологии, което да доведе до трайно отслабване на руския енергиен сектор.

Въпреки че тези санкции изискват време, за да дадат резултат, те представляват най-ефективната дългосрочна стратегия срещу Кремъл.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Защо може да очакваме още 5% скок на S&P 500 до края на 2024 година

UBS очаква обширно лятно рали след неотдавнашното успокояване на напрегнатата ситуация с акциите през миналия месец.

16.05.2024 0:00 2 мин. четене

Онлайн казина и криптовалути – среща на два растящи сектора

През последните няколко години криптовалутите като Биткойн и Етериум показаха забележителен ръст. Тези валути предлагат нови възможности за платежни транзакции, сигурност и анонимност на потребителите в онлайн казината.

15.05.2024 23:50 5 мин. четене

Търговският конфликт между Китай и САЩ ще бъде разрешен лесно според Байдън

В момента Китай обмисля отговора си на неотдавнашното налагане на мащабни мита върху китайския внос, като президентът Джо Байдън посочи, че е възможно да предприеме ответни мерки.

15.05.2024 22:00 2 мин. четене

Голямата заплаха за петролният картел ОПЕК

Казахстан отново повдигна спорния въпрос в групата ОПЕК+ относно квотите за производство на петрол. Във вторник Казахстан изрази желанието си да увеличи производството на суров петрол през 2025 г., въпреки ангажимента си към усилията на групата за стабилизиране на световните петролни пазари.

15.05.2024 21:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.